HLR-rådets instruktörsutbildningar

HLR-rådet erbjuder instruktörsutbildningar i A-HLR Vuxen, A-HLR Barn samt huvudinstruktörsutbildning i Första hjälpen men även huvudinstruktörsutbildningar övriga HLR-program vid förfrågan.
I samarbete med ERC genomförs även ERCs avancerade kurser som t.ex. ALS som främst är avsedd för personal inom sjukvården.

Uppdragsutbildning kan vid förfrågan ges på annan ort om särskilda skäl föreligger.

För information kontakta utbildningsansvarig Ann-Kristin Rimbe

utbildning@hlr.nu

A-HLR vuxen instruktör

Förkunskapskrav A-HLR vuxen: Var god läs dokumentet Kvalitetssäkring A-HLR Vuxen.

Till Anmälan A-HLR vuxen

Datum:  

  • 24-25 april 2018 i Stockholm, Anmälan stängd
  • 8-9 oktober 2018 i Göteborg 18 platser
  • 10-11 oktober 2018 i Stockholm 
  • 7-8 november 2018 i Göteborg 18 platser
  • 13-14 november 2018 i Malmö 18 platser

A-HLR barn instruktör

Förkunskapskrav A-HLR barn: Var god läs dokumentet Kvalitetssäkring A-HLR Barn

Till Anmälan A-HLR barn

Datum:

  • 2-3 maj 2018 i Göteborg 12 platser Anmälan stängd
  • 27-28 september 2018 i Stockholm
  • 17-18 oktober 2018 i Göteborg 12 platser Anmälan stängd
  • 5-6 december 2018 i Göteborg 12 platser

HUVUDINSTRUKTÖRSUTBILDNINGAR

Läs om förkunskapskrav för respektive program under "Utbildningsprogram".

Till Anmälan HI utbildningar

Datum:

  • HI Vuxen-HLR  - 2 oktober 2018 i Stockholm
  • HI Barn-HLR - 2 oktober 2018 i Stockholm

Övriga kurser

Här kommer HLR-rådets övriga kurser att annonseras.

Till Anmälan övriga kurser

Datum:

  • Inga datum för tillfället

Praktisk information

Kostnader för HLR-rådets utbildningar (pris från 2016) Instruktörsutbildning A-HLR barn/vuxen, 2 dagar inkl. kost 7 400 SEK Instruktörsutbildning Första hjälpen, 1 dag inkl. kost 4 900 SEK. Huvudinstruktörsutbildning, 1 dag inkl. kost 4 900 SEK
Moms och kostnad för logi tillkommer.

HLR-rådets utbildningscentra:
Göteborg
Kursansvarig A-HLR barn: Gunilla Solton gunilla.solton@vgregion.se Kursansvarig A-HLR Vuxen: Tomas Markebo tomas.markebo@hlr-registret.se

Malmö/Lund
Kursansvarig A-HLR Barn: Jan Gelberg jan.gelberg@skane.se
Kursansvarig A-HLR Vuxen: Liselott Rehn liselott.rehn@skane.se

Stockholm
Kursansvarig A-HLR Barn: Lena Sjöholm lena.sjoholm@sll.se
Kursansvarig A-HLR Vuxen: Ingela Hasselqvist Ax ingela.hasselqvist-ax@hlr.nu

Umeå
Kursansvarig A-HLR Barn och A-HLR Vuxen: Petra Skoglund petra.skoglund@vll.se

Linköping-ERC
Clinicum, Linköpings Universitetssjukhus. Ferenc Sari ferenc.sari@lio.se

Varmt välkomna med Er anmälan!

Avbokning skall ske skriftligen till kursansvarig.
21 dagar före kursstart debiteras 25 % av kursavgift
14 dag dagar före kursstart debiteras 50 % av kursavgift
7 dagar före kursstart debiteras 100 % av kursavgift
Detta gäller under förutsättning att ingen annan kan ta din plats. Vid sjukdom och uppvisande av läkarintyg återbetalas 100 %.

HLR-rådets kansli

Svenska HLR-rådet Box 5182
121 18 Johanneshov Besöksadress: Virkesvägen 26 5tr 120 30 Stockholm

Virkesvägen 26 5tr 120 30 Stockholm Telefon: 08-120 58 671

Utbildningsansvarig

Ann-Kristin Rimbe
Svenska rådet för hjärt-lungräddning E-post: utbildning@hlr.nu

Utbildningsadministration

Svenska HLR-rådet Box 5182
121 18 Johanneshov Tel: 08-120 586 75

Dela innehållet: