
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Anmälan A-HLR barn instruktörsutbildning 18-19 oktober 2022 i Stockholm, fullbokad
18 oktober, 2022 kl 08:00 - 19 oktober, 2022 kl 17:00

A-HLR till barn är en avancerad påbyggnadsutbildning efter S-HLR barn avsedd för personal på barnavdelningar och andra enheter med planerad vård av barn, akutmottagningar, anestesi- och intensivvård samt inom ambulanssjukvård.
Instruktörsutbildningarna i A-HLR barn vänder sig till dig som är läkare eller sjuksköterska, har erfarenhet från ovan nämnda områden och är instruktör i S-HLR barn sedan tidigare. Du bör ha hållit minst fyra egna utbildningar i S-HLR barn.
Instruktörsutbildningen bedrivs under två heldagar. Kursen börjar med en grundutbildning ur ett instruktörsperspektiv. Under andra delen av kursen ligger fokus på pedagogiska diskussioner med utgångspunkt från praktiska övningar och teamträning. Du får återkoppling av kursledare och andra deltagare och övar dig i att ge återkoppling till andra. Utbildningen tar upp HLR-rådets mål, kvalitetssäkring och andra aspekter på att utbilda inom avancerad hjärt-lungräddning till barn.
Kursplats: Stockholm, Hammarby sjöstad i HLR rådets lokaler
Pris: 7400 kr exkl.moms
I kursavgiften ingår kurslitteratur, fika och lunch.