HLR-rådets instruktörsutbildningar

HLR-rådet erbjuder instruktörsutbildningar i A-HLR Vuxen, A-HLR Barn samt huvudinstruktörsutbildning i Första hjälpen men även huvudinstruktörsutbildningar övriga HLR-program vid förfrågan. För att kunna söka A-HLR Vuxen och A-HLR Barn instruktörsutbildningen måste du vara vara S-HLR instruktör .        
I samarbete med ERC genomförs även ERCs avancerade kurser som t.ex. ALS som främst är avsedd för personal inom sjukvården.

För information kontakta utbildningsansvarig Ann-Kristin Rimbe

utbildning@hlr.nu

A-HLR vuxen instruktör

Förkunskapskrav A-HLR vuxen: Var god läs dokumentet Kvalitetssäkring A-HLR Vuxen.

Till Anmälan A-HLR vuxen

Datum:

  • 13-14 november 2018 i Malmö 18 platser. kursen är fullbokad
  • 22-23 januari 2019 i Stockholm
  • 12-13 februari 2019 i Stockholm

A-HLR barn instruktör

Förkunskapskrav A-HLR barn: Var god läs dokumentet Kvalitetssäkring A-HLR Barn

Till Anmälan A-HLR barn

Datum:

  • 5-6 december 2018 i Göteborg 12 platser, kursen är fullbokad
  • 13-14 december 2018 i Stockholm 2 platser kvar
  • 28-29 januari 2019 i Stockholm
  • 19-20 februari 2019 i Stockholm, kursen är fullbokad

HUVUDINSTRUKTÖRSUTBILDNINGAR

Läs om förkunskapskrav för respektive program under "Utbildningsprogram".

Till Anmälan HI utbildningar

Datum:

  •  Första Hjälpen 6 februari 2019

Övriga kurser

Här kommer HLR-rådets övriga kurser att annonseras.

Till Anmälan övriga kurser

Datum:

 

Praktisk information

Kostnader för HLR-rådets utbildningar (pris från 2016) Instruktörsutbildning A-HLR barn/vuxen, 2 dagar inkl. kost 7 400 SEK Instruktörsutbildning Första hjälpen, 1 dag inkl. kost 4 900 SEK. Huvudinstruktörsutbildning, 1 dag inkl. kost 4 900 SEK
Moms och kostnad för logi tillkommer.

HLR-rådets utbildningscentra:
Göteborg
Kursansvarig A-HLR barn: Gunilla Solton gunilla.solton@vgregion.se

Kursansvarig A-HLR Vuxen: Tomas Markebo tomas.markebo@hlr-registret.se

Malmö/Lund
Kursansvarig A-HLR Barn: Jan Gelberg jan.gelberg@skane.se
Kursansvarig A-HLR Vuxen: Liselott Rehn liselott.rehn@skane.se

Stockholm
Kursansvarig A-HLR Barn: Lena Sjöholm lena.sjoholm@sll.se
Kursansvarig A-HLR Vuxen: Ingela Hasselqvist Ax ingela.hasselqvist-ax@hlr.nu

Umeå
Kursansvarig A-HLR Barn och A-HLR Vuxen: Petra Skoglund petra.skoglund@vll.se

Linköping-ERC
Clinicum, Linköpings Universitetssjukhus. Ferenc Sari ferenc.sari@lio.se

Varmt välkomna med Er anmälan!

Avbokning skall ske skriftligen till kursansvarig.
21 dagar före kursstart debiteras 25 % av kursavgift
14 dag dagar före kursstart debiteras 50 % av kursavgift
7 dagar före kursstart debiteras 100 % av kursavgift
Detta gäller under förutsättning att ingen annan kan ta din plats. Vid sjukdom och uppvisande av läkarintyg återbetalas 100 %.

HLR-rådets kansli

Svenska HLR-rådet Box 5182
121 18 Johanneshov Besöksadress: Virkesvägen 26 5tr 120 30 Stockholm

Virkesvägen 26 5tr 120 30 Stockholm Telefon: 08-120 58 671

Utbildningsansvarig

Ann-Kristin Rimbe
Svenska rådet för hjärt-lungräddning E-post: utbildning@hlr.nu

Utbildningsadministration

Svenska HLR-rådet Box 5182
121 18 Johanneshov Tel: 08-120 586 75

Dela innehållet: